Чи знаєте ви, як впливає вітамін В6 на жіноче здоров’я? Спеціально для LikeinUA про це розповів головний лікар комплексу Edem Resort Medical & SPA, кандидат медичних наук, академік Європейської академії природничих наук, член Наглядової ради університету Сингулярності (Київ) у сфері експоненціальної медицини, міжнародний експерт з питань antiage-медицини, член Американської академії antiage-медицини Олексій Башкірцев.

Ключовим елементом для нашого організму, який задіяний в близько двохстах клітинних біохімічних реакціях, є вітамін B6 або піридоксин. Це водорозчинний вітамін, який бере участь у метаболізмі амінокислот, глюкози і ліпідів. При цьому величезна кількість клітинних біохімічних реакцій, де він служить важливим кофактором, мають значення для проблем зі здоров’ям, з якими стикаються саме жінки.

Вітамін В6 стає активним в печінці, де він перетворюється в біологічно активну форму звану піридоксальфосфат (піридоксаль 5′- фосфат, P5P). Саме вона зв’язується з альбуміном крові і транспортується до клітин і тканин, в тому числі мозок, перетинаючи гематоенцефалічний бар’єр. Саме там активний вітамін В служить кофактором для більш ніж 150 ферментів, що каталізують цілий ряд найважливіших біохімічних активностей нашого організму.

Більшість біохімічний реакцій, де задіяний вітамін B6, пов’язані з біосинтезом амінокислот. Однак він також сприяє синтезу жирних кислот, глюконеогенезу (утворення глюкози з не вуглеводних продуктів) і біосинтезу гема, що відповідає за транспорт кисню в гемоглобіні. Також він необхідний для синтезу різних нейромедіаторів (серотоніну, дофаміну, адреналіну, норадреналіну, ГАМК).

Крім цих ролей як кофактора, вітамін В6 є поглиначем активних форм кисню, хелатором важких металів (сприяє їх зв’язуванню і виведенню з організму) і шапероном (захищає клітинні білки від руйнування різними стресовими факторами).

Як визначити чи достатньо вітаміну В6 в організмі? Для цього необхідно зробити аналіз крові, який визначить рівень вітаміну B6 (піридоксаль-5-фосфат) в плазмі. Референтні значення: 8,7 — 27,2 мкг/л.

Дефіцит вітаміну В може виникнути при прийомі деяких ліків (контрацептивів, антидепресантів, антибіотиків, ізоніазиду), надмірному вживанні алкоголю, курінні, захворюваннях нирок, хворобах шлунково-кишкового тракту, у дорослих старше 45 років, у вагітних і годуючих.

Рекомендована мінімальна добова доза вітаміну В6 становить від 1,3 до 1,7 мг на день або 2 мг на день для годуючих жінок. До харчових продуктів, з яких можна легко отримати необхідну добову дозу цього вітаміну, відносяться бобові (зелені і соєві боби, горох), пророщені зерна пшениці, пшеничні висівки, волоські горіхи і фундук, білокачанна капуста, печінка тріски, сухі пивні дріжджі та інші.

Важливо, що велика кількість клінічних досліджень продемонстрували, що збільшення добової дози до 100 мг в день шляхом додаткового прийому добавок вітаміну В6 не має ніяких побічних ефектів, але водночас здатне допомогти вирішити ряд проблем зі здоров’ям, і особливо — характерних для жіночого організму.

У яких же проблемах зі здоров’ям може допомогти прийом добавок вітаміну В6?

  • Депресія / тривога / стрес
  • Передменструальний синдром
  • Перинатальна депресія
  • Зниження когнітивних здібностей
  • Онкологічні хвороби (рак грудей, колоректальний рак)
  • Серцево-судинні хвороби, інсулінорезистентність та цукровий діабет
  • Вагітність
  • Менопауза. Припливи

Доведено, що прийом вітаміну В6 в дозі 100 мг в день абсолютно безпечний і має великий діапазон переваг для здоров’я жінки.

Цілющий вплив вітаміну В6 на стан нервової системи і когнітивних функцій може допомогти подолати депресію, передменструальний синдром, перинатальну депресію, зниження когнітивних функцій.

Завдяки протизапальним і антиоксидантним властивостям вітаміну В6 активно досліджується його роль в профілактиці раку грудей і колоректального раку. Попередні дослідження вже продемонстрували, що вітамін B6 може відігравати важливу роль у зниженні ризику обох пухлин.

Ті ж протизапальні та антиоксидантні властивості стали основою для дослідження зв’язку між вітаміном B6 та зниженням серцево-судинних захворювань та інсулінорезистентності, що важливо для профілактики та лікування діабету, порушення ліпідів та зниження серцево-судинного ризику.

Адекватний рівень вітаміну В6 також може сприяти здоровій вагітності. Вітамін В6 добре зарекомендував себе як ефективний засіб першої лінії в лікуванні нудоти і блювотиння під час вагітності.