Місто під дощем закохує і розбиває серце, дарує пригоди та розкриває свої таємниці, обіцяє дивні зустрічі й незабутні враження. Сьогодні путівник fashion-редакторки Інни Сословської пролягає через Копенгаген. Що робити, що подивитися та що привезти на згадку?

Для мене Копенгаген — це казкове, маленьке, добре місто. Порівнюючи його з іншими європейськими столицями, дивуюся, як скандинавам вдалося зробити його саме таким. Зате не дивно, що з року в рік він входить до рейтингів одного з найкращих міст для життя.

Я б сказала, що це не найкраще місто для еміграції, бути тут експатом не так уже і просто. Звичайно, в першу чергу складним є суворий клімат й дуже мінлива погода. Я живу тут уже шостий рік, і досі не звикла.

Люблю місто за те, що воно компактне і дуже безпечне. Це ідеальне місце для створення сім’ї, для ви — ховання дітей, для того, щоб відчути себе людиною, яка є маленьким, але важливим гвинтиком у вели — кому механізмі. Тобто коли ти знаєш, що сплачуєш податки, які йдуть на розвиток міста, на численні соціальні блага, як-от зручне транспортне сполучення чи медична система, що покриває всі витрати. Але треба зауважити, що ці податки, звісно, високі.

Копенгаген — місто мультинаціональне. Варто відкриватися до всього незвичного та нового для себе. Зокрема, до почуття гумору данців. Зазвичай жарти у них — на межі дозволеного. Тобто теми, на які саркастично жартують данці, здаються нам, українцям, абсолютного недоречними. Та з часом я зрозуміла, що можливість жартувати про все на світі — це теж про відкритість. Проте найголовніший лайфхак, який я винесла, звучить так: немає поганої погоди, є поганий одяг. У перший рік життя в Копенгагені мене найбільше здивувало те, що не лише дощовик є важливою частиною гардероба, а й дощові штани, шапка і взуття. Це все має бути в арсеналі кожного мешканця. А ще — велосипед. Транспортна система на це розрахована. Загалом вона комфортна для всіх: матусь із візочками, людей з інвалідністю… Жодних незручностей у поїздках громадським транспортом теж не виникає. До речі, данці все частіше відмовляються від перельотів та обирають наземні поїздки як більш екологічні.

Увага до екології — ще одна особливість життя у Копенгагені. Вона у всьому: від сортування сміття до купування одягу на ресейлах. А ще данці демонструють тенденцію до обмеженого споживання червоного м’яса. Копенгаген — це хлібна мекка! Недаремно сюди приїжджають шефи з усього світу для опанування цієї хлібної культури.

Перше, чого мене навчили данці, — це те, що ми не можемо впливати на погоду, але можемо керувати своїм ставленням до неї. Ми не здатні зупинити дощ, наказати сонцю вийти з-за хмари. Тож чи варто псувати собі настрій через це? Дощ і справді часто падає, та, як виявилося, можна не скасовувати жодних планів через це. В Україні я сприймала дощ як привід перенести все на інший день і час. У Копенгагені з таким підходом довелося б проводити вдома дев’яносто відсотків свого часу. Тож згадуємо головне правило (немає неправильної погоди, є неправильний одяг) і йдемо втілювати всі плани в життя (усміхається).

Найкраще перечекати дощ… Вам пощастить, якщо в цей момент ви опинитеся неподалік Музею дизайну Данії (Bredgade 68 DK-1260 København) або Музею сучасного мистецтва «Луїзіана» (Gl Strandvej 13, 3050 Humlebæk). Хоч якою наглою не була б злива, час там пролетить непомітно. Або ж зазирніть у торговий центр Magasin Du Nord (Kongens Nytorv 13, 1095 København) і загубіться в ньому на кілька годин.

Національна кухня Данії повною мірою відображає характер вікінгів, що колись населяли цю країну. Пряна, груба, жирна — справжній челендж для вегетаріанців. Таку їжу готують не лише задля гастрономічної насолоди (хоча, безумовно, і це теж, адже сам процес готування, а також спільні вечері — одна з головних складових хюґе), а й щоб швидко насититися і зігрітися. Отже, найщасливіші люди світу снідають у барах APOLLO, Apotek 57, studio x kitchen, кав’ярні Andersen & Maillard. На ланч чимчикують до Bottega Barlie, веганського кафе Atelier September, ресторану THE UNION KITCHEN або бару THE ROE BAR. Для вечері замовляють столик у ресторанах Delphine, Scarpetta або BEVI BEVI.

Усім поціновувачам стріт-фуду — сюди: Reffen або GASOLINE GRILL, міський критий ринок TorvehallerneKBH.

Щоб перехопило подих від краси, йдіть до Королівського саду замку Розенборг (Øster Voldgade 4A, 1307 København), а від гострих відчуттів — до дивовижного розважального парку Тіволі (Vesterbrogade 3, 1630 København V). Також люблю велетенський Ботанічний сад Копенгагенського університету (Gothersgade 128, 1123 København).

Розділю всі покупки на три важливі для мене сфери. За предметами дизайну звертаюся до Tekla Fabrics та HAY. Одяг здебільшого купую в SAKS POTTS, Ganni та універмазі ILLUM (Østergade 52, 1100 København). А для таких любителів вінтажу, як я, раджу Magnolia’s Luksus 2ndhand (Købmagergade 5, tv, 1150 København) та KEIKO (Birkegade 9A, 2200 København).

Місце з багатою історією — замок Шарлоттенборг у центрі Копенгагена (Nyhavn 2, 1051 København) — сьогодні слугує картинною галереєю та Данською академією витончених мистецтв, і це, звісно, одна з основних локацій для відвідування поціновувачами художнього мистецтва. Так само, як і Держаний музей мистецтв, який данці називають SMK (Sølvgade 48–50, 1307 København). Для фанатів сучасного мистецтва must visit — це Copenhagen Contemporary (Refshalevej 173A, 1432 København) із надзвичайними інсталяціями від іменитих творців і молодих художників.

На згадку з Копенгагена варто привезти щось із декору для дому. Замовте його в онлайн-магазині Aiayu або придбайте в Dora (Værnedamsvej 6, 1619 København), де також є функція доставлення того ж дня. Звісно, знаменитий посуд Royal Copenhagen — це чудовий подарунок. А для модних друзів оберіть щось з одягу бренду Han Kjøbenhavn. Не на згадку, проте для гастрономічної насолоди можна привезти з Копенгагена хліб із Kødbyens Fiskebar (Flæsketorvet 100, 1711 København) або солодощі — унікальні цукерки з лакрицею Lakrids by Bülow та хендмейд карамель Karamel Kompagniet.