Досвічена лікарка превентивної медицини Наталія Чекальська, розробляє індивідуальні профілактичні програми, щоб люди мали здоровий і молодий вигляд незалежно від віку, в інтерв’ю для LIKEinUA розповіла про те, як перезаряджатися та насолоджуватися життям під час літнього відпочинку.

Займайтеся спортом на свіжому повітрі, але лише зранку (активні види спорту) або ввечері (йога, пілатес, ходьба). Спорт під спекотними сонячними променями не входить до розряду оздоровчих заходів. Особливо якщо є хронічна втома — так настане перевитрата енергетичного запасу і виснаження тільки посилиться.

Робіть дихальні вправи на свіжому повітрі (знову ж таки вранці або після заходу Сонця) — так ми насичуємо організм киснем, годуємо мітохондрії — фабрики енергії.

Вживайте сезонні фрукти — заповнюйте дефіцити. Але є небезпека «передозування фруктами» — повністю перекрити дефіцити без додаткового вживання нутрицевтиків навряд чи вдасться, а ось зайві кілограми можуть з’явитися. Фрукти містять велику кількість фруктози, яка, на відміну від глюкози (універсальне джерело енергії), всмоктується з травного тракту тільки шляхом пасивної дифузії. Фруктоза майже повністю поглинається клітинами печінки, й практично жодні інші клітини людського організму не можуть більше використовувати її. У клітинах печінки фруктоза перетворюється безпосередньо на вільні жирні кислоти (жир). Ситість визначається рівнем глюкози, а не фруктози в клітинах. Та частина фруктози, яка перетворюється на жир, не впливає на відчуття ситості. Дієта з високим вмістом фруктози так само порушує обмін гормону, що регулює апетит (лептину), внаслідок чого головний мозок не може послати сигнал про насичення, і людина продовжує відчувати голод. Це може призвести до підвищення ваги з усіма наслідками, що з цього випливають. Отже, не змінюймо традицій: сезонні фрукти — обов’язково, але в першій половині дня і в помірній кількості. А ось зелень і свіжі овочі — це без обмежень.

Користуйтеся кремом із SPF фільтром. І не важливо, сонячний день чи похмурий — ультрафіолет влітку дуже агресивний за будь-якої погоди.

Вживайте багато рідини — вода, компоти, морси (без цукру). Іноді через спеку (низький атмосферний тиск) може з’явитися набряк. Але якщо додати лімфодренажний масаж — поліпшиться лімфоток і набряки зникнуть. До того ж це природний детокс.

У спеку доводиться вмикати кондиціонери, і щоб не застудитися, різниця температури на вулиці й у приміщенні не має перевищувати 4 градуси.

Якщо у вас дефіцит вітаміну D, продовжуйте його приймати, доки аналіз крові не покаже цифру не менш ніж 60 нг/мл — за статистикою, навіть у 80% людей, які проживають у південних країнах, виявляється дефіцит цього прогормону.

Ну а тим, хто вирвався з повсякденної метушні у відпустку, до вищесказаного додаємо:

  1. Пробіотик у перші 3 дні після приїзду в іншу країну, щоб зміна води, дегустація місцевої кухні не далися взнаки.
  2. Вітамін С 1000 мг вранці, щоб імунна система впоралася з новими вірусами й бактеріями.
  3. Якщо алкогольні напої присутні у «відпускних кількостях» (я, звісно, за поміркованість, але про всяк випадок):
  • «Глутаргін» (2 таблетки) або «Бетаргін» (по 1 ампулі, стіку або саше) — перед першим келихом, перед сном, наступного ранку.
  • Сорбент перед сном.
  • Бурштинова кислота (2 капсули вранці).
  • Подвійний а) зелений смузі + б) ананасовий сік вранці (Ананасовий сік можна вживати тільки якщо немає цукрового діабету).