Розлучення — це складний та болісний процес. Коли немає шлюбного договору, але подружжя досягає діалогу, то конфлікти вирішуються мирно. Але якщо немає ні договору, ні порозуміння, а є спільне майно та діти, тут часто виникають спори. Спеціально для рубрики LIKEinUA «Blog» приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, кандидат юридичних наук, професор, спеціаліст у сфері права понад 25 років Вікторія Дерев’янко розповіла про те, як уникнути судів та спорів під час розлучення.

«Спори і конфлікти породили суддів та адвокатів, а небажання спорити – нотаріусів».

Давайте розглянемо позасудові способи врегулювання відносин подружжя.

Майнові відносини можна узгодити шляхом укладення договору про поділ майна. Перевагою такого договору, є те, що чоловік та дружина можуть відступити від рівності часток та на власний розсуд врегулювати майнові питання. Згідно сімейного законодавства, поділу підлягає лише спільне майно подружжя, набуте за час шлюбу. Таким чином, якщо майно було придбане одним з подружжя до вступу в шлюб, або отримано в дар чи успадкована ним, то воно не рахується спільним майном та поділу не підлягає. Хоча і тут є свої нюанси, коли через суд можна визнати таке майно спільним, в разі встановлення вкладень другого з подружжя, що суттєво збільшило вартість такого майна (наприклад, проведення капітального ремонту). 

Не має значення, працював інший з подружжя чи ні. Якщо, наприклад, чоловік забезпечував родину, поки жінка сиділа в декреті та виховувала дітей і вела господарство, то його непрацююча дружина має всі права на виділ своєї частки в спільному майні.

У разі, якщо хтось з подружжя перебуває за кордоном, то необхідно видати довіреність на представника для укладення такого договору на території України. Таку довіреність можна оформити через консульські установи або через іноземного нотаріуса (можливо знадобиться додаткова легалізація, в залежності від країни).

Як бути, якщо шлюб не був офіційно зареєстрований? 

Сімейний кодекс України прирівнює правовий режим майна набутого як у зареєстрованому шлюбі, так і у «цивільному»: все майно, що  набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Ділити таке майно через суд буде вкрай не просто, адже потрібно буде ще встановити факт спільного проживання. Наявність спільних дітей, спільних фотографій з відпочинку, спільних друзів тощо – можуть прискорити цей процес.

Але найшвидшим вирішенням питання в цій ситуації буде укладення договору. Чинне законодавство дозволяє чоловіку та жінці, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у зареєстрованому шлюбі, поширити умови відповідного договору про поділ майна або врегулювання майнових відносин на відносини між ними, які виникли до його укладення.

Як врегулювати відносини подружжя, якщо у вас є діти?

  • Договором щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дітей, який передбачає з ким із батьків проживатиме дитина на постійній основі, а також про те, як саме другий з батьків, який проживає окремо, бере участь в житті дитини. У такому договорі може бути також врегульовано питання аліментів та додаткових витрат на дитину. Дана угода ніяким чином не обмежує і не позбавляє батьківських прав, а лише вирішує в безспірному порядку сімейно-правові питання.
  • Договором про припинення права на аліменти у зв’язку з передачею на користь дитини права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру чи земельну ділянку тощо). Це позбавляє обов’язку грошового утримання дитини у вигляді сплати аліментів, однак, не звільняє від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину. Дитина, яка досягла чотирнадцяти років бере участь в укладенні договору

Такі договори укладаються в письмовій формі і підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню.