Якщо ви знаходитеся за кордоном і маєте намір одружитися з іноземцем, оформити право власності, вступити до ВНЗ, то вам знадобиться апостиль. Український нотаріус з великим досвідом Вікторія Дерев’янко спеціально для рубрики LIKEinUA «Blog» розповіла, що таке «Апостиль» і для чого він потрібен.

Реєстрація шлюбу за кордоном з іноземцем, доказ походження або оформлення права власності на майно за межами України, Вступ до закордонного ВНЗ — для цього і не тільки знадобиться легалізувати українські документи в країні перебування. З 1961 року в більшості країн світу ставлять штамп апостиля, що спрощує міжнародну легалізацію документів. 

Простими словами «Апостиль» — це легалізація документа за межами країни, в якій його було отримано. Наприклад, коли український абітурієнт хоче вступити до закордонного ВНЗ, він має надати, зокрема, атестат/свідоцтво про закінчення школи. Але просто так його документ ніхто не прийме, навіть з перекладом. Щоб легалізувати документ, існує процес апостилювання. Він діє з 1961 року, коли держави ухвалили Гаазьку конвенцію, включно з Україною.

Зверніть увагу: конвенція чітко вказує, що апостиль ставиться тільки на офіційних документах. 

Апостилювати можна наступні документи:

  • всі документи, які видає РАЦС;
  • нотаріальні документи;
  • нотаріально засвідчені копії та переклади документів;
  • документи про освіту: атестати, дипломи;
  • судові рішення і вироки, що набрали законної сили;
  • документи, видані органами влади, наприклад: довідка про несудимість;
  • архівні довідки та виписки.

Хто які документи має право апостилювати:

  • документи про освіту — Міністерство освіти і науки України;
  • документи, що видаються органами юстиції та судами, а також на документи, що оформляються нотаріусами України — Міністерство юстиції України;
  • у всіх інших видах – Міністерство закордонних справ України.

Для ефективного обслуговування громадян та задля економії часу, з 2020 року нотаріусів залучили до участі у процедурах проставлення апостилю. Водночас, звертаю увагу, що нотаріуси приймають для проставлення апостилю лише ті документи, які видані органами юстиції та судами в Україні, а також документи, що оформляються нотаріусами України. Для дії іноземного документа в Україні апостиль повинен бути проставлений в тій країні, де було складено документ.

Проставлення апостиля здійснюється за заявою будь-якої особи, яка подає відповідний документ, незалежно від того, хто є власником цих документів шляхом її особистого звернення до нотаріуса.