Українське кіно розвивається з кожним роком, вражаючи не тільки нашого глядача, а й зарубіжних експертів. Живі історії, гра акторів, сценарій і режисура – все це нерідко високо оцінюється на різних міжнародних кінофестивалях.

Саунд-продюсер Володимир Третяков і співзасновник студії Cinema Sound UA спеціально для LikeinUA назвав сім найкращих українських фільмів, які варто побачити.

«Бурштинові копи»

7 жовтня 2021 року відбулася прем’єра комедійного фільму «Бурштинові копи», знятого режисером Аліною Бухтіяровою за сценарієм Романа Грищука та Івана Мелашенка. Картина забезпечить глядачам масу задоволення і порадує іскрометним гумором, розповідаючи історію про столичного патрульного поліцейського Максима (Євген Янович). Після неприємного випадку його відправляють на службу в селище Житомирської області, де він стикається з бурштиновою мафією. Максим ставить собі за мету зупинити незаконну діяльність, але з таким недбайливим напарником як Богдан (Олег Маслюк) йому буде зробити це складніше.

Фільм став одним з переможців конкурсного відбору Держкіно і отримав від держави 75% фінансування в розмірі 11,625 мільйона гривень. Також у створенні фільму допомагали Національна поліція України та Національна академія внутрішніх справ. У картині можна побачити актрису Дарину Петрожицьку і співачку Аліну Паш.

«Де гроші?»

Ще одна сміховинна комедія українського виробництва. Компанія DZIDZIOFILM в жовтні 2021 року представила глядачеві пригодницьку комедію-квест в головних ролях з Михайлом Хомою. Компанію на знімальному майданчику DZIDZIO склали Ада Роговцева, Сергій Либа і Анна Буткевич. Також в картині можна буде побачити таких зірок, як Володимир Остапчук, Ахтем Сейтаблаєв, Юрій Горбунов і Наталія Холоденко.

У центрі сюжету піаніст-аферист Міша (Михайло Хома, він же DZIDZIO), якому терміново знадобилися гроші для того, щоб визволити свого друга з-під арешту. Він влаштовується на роботу до літньої жінки, в будинку якої заховані гроші її покійного чоловіка. Але є проблема, крім Міші гроші шукають ще й інші герої.

Фільм «Де гроші?» став одним з переможців 14-го конкурсу кінопроєктів і отримав фінансову підтримку від Державного агентства з питань кіно та Міністерства культури та інформаційної політики. Всього на зйомки було витрачено 27 мільйонів гривень.

Режисером-постановником виступив сам DZIDZIO, він же і виконав головну роль.

«Ілюзія контролю»

Інтригуючий трилер «Ілюзія контролю», створений Україною спільно з Великобританією і Німеччиною вийшов у прокат в українських кінотеатрах 11 листопада 2021 року. Продюсером виступив Ігор Раздорожний, режисером і сценаристом – Владек Занковскі, а головну роль у фільмі зіграв Олег Фендюра. Також у фільмі можна побачити Тетяну Коновалову, Євгена Бурого, Дмитра Бона і Микиту Шумського.

У перший же день прокату картина справила величезне враження на глядача і зібрала масу захоплених відгуків. І це не дивно, адже сюжет настільки інтригує, що хочеться дізнатися, чим же все закінчиться. Нестандартна історія життя головного героя Віктора Хайдановського не може не вражати. А що зробили б ви, якби дізналися, що ваше життя з самого дитинства сплановане кимось іншим до найдрібніших деталей?Принаймні, ви можете дізнатися, чим закінчиться історія Віктора.

Значна частина фільму була знята в Карпатах, які дуже органічно вписалися в трилер, і вражають своєю змістовністю і атмосферністю. Найчастіше у фільмах показують велич, ліси і озера, а у фільмі «Ілюзія контролю» Карпати представлені більш містично – таким чином відбувається трансформація героя, коли він потрапляє в абсолютно інший світ, зі звичного нам усім стану в той чарівний і іноді навіть страхітливий стан, який багато глядачів відчують на собі після перегляду.

Суть мистецтва і справжній талант режисера передати свої почуття, емоції так, щоб їх відчув хтось інший. Одна з ідей фільму — як може людина впоратися з власними страхами. Це особливо актуально в сучасному світі, коли з’явилося так багато нових страхів.

«Мати апостолів»

3 грудня 2020 року світ побачив фільм Заза Буадзе «Мати апостолів», який справив незабутнє враження не тільки на глядачів, але і на критиків по всьому світу. З моменту виходу картина завоювала 21 міжнародну та Всеукраїнську нагороду в номінаціях «Кращий фільм», «Кращий сценарій», «Краща жіноча роль», «Кращий режисер» і «Кращий оператор».

«Мати апостолів» — унікальний за сценарною формою фільм, написаний Зазою Буадзе і Ратхою Макеєнковою. Він заснований на реальних подіях, які відбувалися на Заході України у 2014 році, і продовжують відбуватися досі.

Трагізм війни передається через історію матері, яка відправляється шукати свого сина, чий літак був збитий. Де він? Чи живий? Може потрапив у полон? Не знає ніхто. У картині немає політики, тільки пронизливий біль війни — смерть синів і страждання матерів.

Головну роль у фільмі, роль матері, виконала українська актриса Наталія Половинка, яка отримала кілька нагород за кращу жіночу роль: 10-го Нью-Йоркського міжнародного кінофестивалю, Міжнародного кінофестивалю «Кіно і ти», Міжнародного кінофестивалю Онтаріо і Нью-Йоркського кінофестивалю.

«Небо-парасолька»

Відомий прикарпатський актор Богдан Бенюк, представник Київського академічного театру в черговий раз довів свій незаперечний талант в фільмі «Небо-парасолька». Навіть Заза Буадзе — режисер нової трагікомедії, захопився тим, як Богдан Михайлович по-справжньому проживає свого героя.

У картині «Небо-парасолька» 64-річний актор зіграв колишнього клоуна Буба, дідуся на ім’я Михайло, який знайомиться зі своїм онуком, який народився і виріс в Італії. Майкл приїхав в покинуте карпатське село, щоб розвіяти прах своєї матері. Зустріч діда і онука супроводжується кількома запаморочливими подіями, які об’єднують родичів. Вмираючи, Михайло просить онука покласти його парасольку до пам’ятника Чарлі Чапліна в Швейцарії.

«Терикони»

Український документальний фільм «Терикони» режисера Тараса Томенка знімався способом документального спостереження. Це такий прийом, коли героям не дається сценарій, а знімальна група знімає фрагмент з реального життя. На жаль, це не радісне святкування дня народження Насті або її випускний. Ні! Це фрагменти з життя дитини, і величезної кількості дітей, дорослішання яких проходить в жахливих умовах війни. Серед цих дітей є ті, хто не прожив і дня без страху або звуків пострілів.

Прем’єра українського фільму «Терикони» відбудеться 15 лютого на Берлінському кінофестивалі. І це буде дійсно прем’єра світового масштабу. Є шанс, що історія українських дітей у «сірій» зоні буде помічена всім світом і викличе резонанс. Важливо, щоб ми не мовчали про це.

У картині розкажуть історію Насті, батько якої загинув 31 грудня 2015 року під час обстрілу, коли її будинок був зруйнований двома снарядами. У фільмі покажуть сцену, як діти йдуть в перший клас — ціле покоління дітей, яке народилося в умовах війни.

Минулого року фільм був відзначений на міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах, ставши учасником секції Work in Progress, а також отримав Перший приз від телеканалу «Україна» в секції Work in Progress Одеського міжнародного кінофестивалю.

«Білий ворон»

У 2022 році на екрани виходить український фільм Мар’яна Бушана «Білий ворон». Над сценарієм картини працювали Мар’ян Бушан і Микола Воронін. Це повнометражний ігровий фільм компанії UM-Group, зйомки якого проходили в Міжнародному центрі підготовки підрозділів НГУ в селі Старе, Бориспільського району, Київської області. Військова драма перемогла на 11-му конкурсному відборі Держкіно України і отримала 80% фінансування — що склало 34 946 572 гривні.

У зйомках безпосередньо брала участь Нацгвардія, адже знімати військовий фільм без підтримки військових досить складно. В організації зйомок та до участі в масових сценах долучилось близько ста гвардійців та десь два десятки одиниць техніки. У зйомках брали участь військовослужбовці та військова техніка Міжнародного центру і Північне оперативно-територіальне об’єднання Національної гвардії України, а також Бригада швидкого реагування Національної гвардії України.

Фільм розповідає історію екопоселенця з гострим відчуттям справедливості, пацифіста з Горлівки, який не хоче миритися з беззаконням і йде добровольцем в армію, щоб захистити свою рідну землю. Він стає снайпером.

У картині зіграли як відомі, так і молоді, але талановиті українські актори. А саме Олег Драч, Андрій Мостренко, Павло Алдошин, Роман Ясиновський та Олег Шульга.