Перший гінеколог-естетист в Україні, доктор Київської клініки здоров’я та краси Grace Тетяна Шевчук спеціально для LIKEinUA відповіла на важливі питання щодо гінекології та жіночого здоров’я під час війни. Лікар із 25-річним стажем, що провела понад 25 тисяч успішних операцій, кандидат медичних наук, лікар гінеколог вищої категорії, експерт у ендокринній гінекології розповіла про вплив стресу на жіночий організм.

Як жінка Тетяна Шевчук перебуває у тому ж фізичному та емоційному стані, що й мільйони українок зараз. У ситуації стресу вона дивиться на проблему не тільки як лікар, а й як жінка. Врач-гінеколог поділилася своїми особистими лайфхаками, як повернути організму робочий стан у цей нелегкий час.

Почнемо з питання для дорослих: що таке статеві гормони та за що вони відповідають?

У жінок статеві гормони виробляються у яєчниках. Яєчник – найголовніший орган, у якому вони виробляються. На другому місці стоять надниркові залози. Потім, як не дивно, жирова тканина, нервова тканина та тканина мозку. Основні групи статевих гормонів – це жіночі та чоловічі.

Найголовніший жіночий гормон – естрадіол. Його назва походить від слова «пристрасть». Цей гормон виробляється в активній частині яєчників, місці в якому живуть та дозрівають яйцеклітини. Вироблення естрогену пов’язане з дозріванням яйцеклітин.

Другий жіночий статевий гормон – прогестерон – головний гормон нашої репродукції. Він має найбільше значення для підготовки до вагітності, для підтримки та виношування дитини. Також це дуже важливий гормон жіночої онкологічної безпеки, який має архіважливе значення як для онкологічної безпеки матки, так і молочних залоз.

Найголовніший чоловічий гормон – це тестостерон. Його ще називають гормоном лідерів.

Будь-який статевий гормон має вплив на наш організм саме як статевий гормон. Наприклад, у хлопчиків у дитинстві тестостерон відповідає за зростання геніталій, а естроген спричинює ріст молочних залоз у дівчаток. Але всі статеві гормони мають незв’язану зі статтю дію, яка реалізується як у чоловічому організмі, так і в жіночому.

Гормон тестостерон (гормон лідера) важливий для обох статей. Він проявляється в ясності розуму, гарній пам’яті, швидкості перемикання реакцій, хорошому стабільному стані (без сліз, депресій), міцних зубах, кістках, імунітеті, сні, фізичній формі (без набряків, добре промальованих м’язах, мінімумі жиру). Нестача тестостерону призводить до нестачі всіх цих властивостей. Тестостерон відповідає за силу лібідо, тому що має природне бажання поширювати свою добру генетику лідера.

Ще один важливий гормон – дегідроепіандростерон або ДГЕА. Цей гормон на 25% виробляється у яєчниках, а більша його частина у надниркових залозах. Поєднує у собі два види активності, як чоловічий гормон (має той самий потенціал, що і тестостерон) і як протистресовий гормон.

Як правило, наслідки стресу — це підвищений апетит, з яким неможливо впоратися, і зайва вага, порушення циклу і набряклість. Як у цьому випадку допомогти собі самостійно, якщо немає можливості звернутися до лікаря?

Усі ці симптоми пов’язані. Кажуть, усі хвороби від нервів. І це справді правда життя. У чистому вигляді – психосоматика. Коли людина перебувала у стані тривалого, постійного та гострого стресу, порушується нервова система головного мозку, де зосереджені вищі регуляторні центри, які відповідають за роботу надниркових залоз, яєчників та щитовидної залози. Через стрес їхня робота теж порушується. Через це зараз у багатьох українок порушено менструальний цикл.

 

Існує такий термін – аменорея воєнного часу – відсутність місячних під час війни. Це було помічене у жінок ще під час першої та другої світових воєн. Жінки під час такого страшного тривалого стресу просто припиняли менструювати. Таким чином природа дбає про жінок, адже під час війни не до репродукції, тому що ми не зможемо благополучно виносити та дати життя здоровій дитині. Природа тимчасово гасить роботу яєчників та нашу репродукцію, щоб урятувати жінку.

Під час стресу в організмі відбувається нестача гормонів радості, і мозок потребує нормалізації цих гормонів. І найлегший спосіб заповнити дефіцит – отримати його з їжею. Від того багато жінок зараз зіткнулися з проблемою переїдання та набору ваги.

На набряклість і целюліт впливає як переїдання, так і кортизол (гормон стресу). Цей гормон зокрема впливає на обмін солі та рідини в організмі. Таким чином, організм створює додатковий бар’єр, прошарок від агресивного зовнішнього середовища.

Допомогти собі в цій ситуації складно, тому що ніхто не може цей стрес взяти та зупинити. Для отримання певних лікарських засобів, які могли б стабілізувати стан, потрібно обов’язково звертатися до фахівця.

Однак на сьогоднішній час майже у всіх країнах світу доступні різні БАДИ – рослинні препарати, які можна купити без рецепта.

Я можу рекомендувати прості, але водночас ефективні препарати – це насамперед магній. Він прибирає надмірну активність, робить роботу мозку більш спокійною, більш гладкою, має спазмолітичну дію (прибирає затисненість м’язів і щелепи). Краще брати магній у хелатній формі – це зв’язок магнію-гліцинат, тому що він найкраще всмоктується із кишечника.

Також я можу рекомендувати гамма-аміномасляну кислоту (ГАБА) – натуральну речовину, яка у нас виробляється у мозку. Препарат прибирає підвищену нервозність, агресивність, запальність, має легку гальмучу дію і показаний при підвищеній тривожності.

Комплекс полівітамінів із поліненасиченими жирними кислотами (омега), допоможуть організму вижити в період сильного стресу.

Природний антиоксидант ресвератрол (продукт із кісточок винограду) захищає нервову систему від надмірного вигоряння, захищає клітинні мембрани у нервовій системі.

 

Як бути жінкам, які перебувають за кордоном у період менопаузи, і у них немає можливості купити потрібні препарати, тому що на більшість з них потрібен рецепт?

Є кілька способів допомогти. Якщо жінка вже отримувала якусь замісну терапію, треба просити, щоб її якось передали з України.

Можна завітати до лікаря, не обов’язково гінеколога, принести свої упаковки від ліків або рецепт/призначення від українських лікарів і вам випишуть новий рецепт. Дуже часто лікарі-терапевти, сімейні лікарі йдуть на контакт та допомагають українкам.

Якщо ж менопауза застала вже під час перебування за кордоном і немає можливості відвідати грамотного гінеколога, потрібно допомагати собі засобами, які є – безрецептурними натуральними препаратами (БАДИ).

Це препарати фітоестрогенів – рослинні аналоги жіночих статевих гормонів. Адже проблеми зі станом здоров’я під час менопаузи пов’язані з тим, що робота яєчників різко згасає, виникає пітливість, перепади настрою, артеріального тиску, жінка входить у період дефіциту продукції жіночих гормонів, але й чоловічих у тому числі. Цими препаратами ми можемо спробувати нормалізувати гормональний фонд.

Найбезпечніші з них (фітоестрогени) — соєві ізофлавони. Їх можна знайти в аптеках, інтернет-магазинах, еко-маркетах та магазинах спортивного харчування. Як правило, соєві ізофлавони представлені у вигляді пігулок або капсул.

Можна додати до цих препаратів рослинний аналог чоловічих гормонів – з рослин трибулус та маку.

Наприклад, можна взяти якісь препарати із сої та трибулуса та їх приймати разом.

Більше новин на нашому Телеграм-каналі.

Стрес ще й відбивається на здоров’ї шкіри. Що відбувається з нашою шкірою, не тільки на обличчі, а й на тілі, і як боротися з проявами стресу, що виражається у висипаннях?

Гормон кортизолу, зокрема, призводить до затримки рідини. Жінка стає надутою, проявляється целюліт, наливається овал обличчя, відкладається жир на руках та животі (так званий рятувальний круг). Кортизол забезпечує наше виживання.

Часто через стрес у жінок підвищуються чоловічі гормони. Разом з цим нашому організму легше справлятися зі стресом, але чоловічий гормон може викликати зміни шкіри – підвищення жирності, акне (прищі) та випадання та погіршення якості волосся. Також може початися зростання волосся у властивих чоловікам місцях – зоні підборіддя, білій лінії живота до лобка, пальцях рук, передпліччі чи грудях. Цей комплекс симптомів типовий для стресових ситуацій.

Для вирішення проблеми можна використати протистресові препарати (магній, ГАБА, лимонник, женьшень), щоб стабілізувати нервову систему.

Вирішити проблему шкіри можна за допомогою безпечних препаратів – оральні контрацептиви. Якщо жінка вже приймала подібні препарати та знає, який саме їй потрібен, тоді так. Будь-який оральний контрацептив знижує продукцію чоловічих гормонів і тоді покращується стан шкіри.

Цистит та інші найпоширеніші захворювання – як з ними впоратися жінкам, які опинилися за кордоном?

Цистит і уретрит дуже часто загострюються при стресі, переохолодженні та порушенні гігієни (якщо жінкам доводиться тривалий час перебувати у бомбосховищах та підвалах).

Якщо при сечовипусканні немає кров’янистих виділень, можна сміливо прогріватися, бажано на ніч (потримати гарячу бутилку між ніг, прогріти гарячим душем область промежини, закутатися і лягти спати). Цей спосіб можливий тільки якщо немає крові в сечі!

Також можуть допомогти препарати журавлини, починаючи від банального морсу та закінчуючи медичними препаратами на основі журавлини, які продаються без рецепта.

Всі ми знаємо, що наші жінки стали жертвами згвалтувань. Не всі вони готові звертатися до лікаря. Чи можуть вони допомогти собі самостійно або як перебороти страх та звернутися до гінеколога?

Це питання лежить у площині психології та гінекології. Як допомогти собі самій? Все ж таки знайти в собі сили говорити про це з професіоналом. Насамперед із психологом, і лише потім із гінекологом.

Однією з проблем, яка може розвинутись у жінки, яка пережила згвалтування, це розвиток вагінізму. Вагінізм – це патологічний стан, який проявляється у неконтрольованому спазмі м’язів тазового дна при статевому контакті чи відвідуванні гінеколога. Так організм захищає себе: він пам’ятає минулу агресію, і щоб не допустити чогось подібного, м’язи спазмуються, перешкоджають проведенню гінекологічного огляду або сексу.

Я рекомендую подолати свої страхи і біль і звернутися до психолога, психотерапевта та гінеколога.

Інтимна пластика після травмуючого сексуального досвіду. Які можете дати рекомендації?

Інтимна пластика — це група операцій, які можуть бути застосовні у вирішенні травматичних наслідків, травм геніталій під час згвалтувань. Такі операції застосовуються далеко не всім, тому що не всіх необхідно оперувати. Але в тих випадках, коли є зміни з погляду естетики геніталій або їхнього функціонування, то, звичайно, я рекомендую вдаватися до таких операцій.

Перший етап допомоги проходить на стаждії швидкої допомоги. Це можуть бути не завжди гінекологи, а й хірурги загальної практики. Тому нерідко потрібен другий етап відновлення: естетики і функціональності геніталій.

Також існує хірургічне відновлення цноти, що робилися і під час окупації моїми колегами. Такі процедури можна робити відстрочено, навіть упродовж тривалого часу після травми.

Якщо вам подобається наш матеріал, і ви хотіли б підтримати нас у цей складний для України час, то будемо вдячні за донати через цей QR-код. Слава Україні! Україна переможе!

Матеріал підготувала Анастасія Березовська