Усі говорять про самооцінку, але мало хто нею займається. У той час, як за самоповагою та любов’ю до себе завжди стоять конкретні дії та робота. Коуч і психологиня-практик Наталія Немова розповідає, за якими ознаками визначити свій рівень самооцінки, та дає рекомендації, як перестати подобатися всім і почати, нарешті, жити за власними правилами.

Ви замислювалися, чому одні люди почуваються на 10 із 10 24/7, а інші все життя тягнуться до якоїсь їм однієї видимої планки й весь час незадоволені собою? Чому одних жінок чоловіки обожнюють і ставляться до них як до королев, а інших не помічають і навіть не поважають? Як одним легко вдається заробляти мільйони, а інші живуть від зарплати до зарплати й при цьому постійно втомлені та виснажені? Чому одні легко виражають емоції та заводять знайомства, а інші все життя сидять у тіні та бояться подати голос? Чому одним — все, а іншим — нічого?

Відповідь — на поверхні: річ у самооцінці. Ви — це, по суті, портрет, який намалювало життя. А ви підписалися під ним.

Комусь пощастило більше і портрет вийшов яскравим: батьки хвалили, друзі підтримували, а чоловік у шлюбі — носить на руках. А хтось все життя страждав від аб’юзивних стосунків, необґрунтованої критики й досі хоче всім подобатися та відповідати вимогам соціуму.

Але якщо раптом з якоїсь причини ви не отримали підтримки — не біда! Важливо розуміти: те, що говорять про нас інші, не визначає нашої цінності. Найважливіші слова — ті, які ми говоримо собі самі. Так, самооцінка та впевненість формуються з дитинства, але їх можна покращити та розвивати у будьякому віці.

Важливо вчасно посадити та виростити у собі зерно впевненості. Адже на ній і тримається самооцінка. Саме від цього залежатиме те, скільки ми зароблятимемо — $100 на годину або $500, де і як житимемо, який матимемо вигляд і як самовиражатимемося. Наша впевненість у собі — це стрижень, який допомагає нам досягати цілей.

Як зрозуміти, яка у вас самооцінка

Знаєте, як краще перевірити, як у вас справи із самоповагою? Подивитися на себе збоку, коли перебуваєте наодинці із собою:

  • Як ви одягнені в цей момент, про що думаєте, чим займаєтесь?
  • У якому стані ваше житло, автомобіль та одяг?
  • Чим ви насичуєте свій розум: дивитеся ТБ чи читаєте книгу?
  • Чи намагаєтеся завжди бути «у формі», чи давно не заглядали до салону?

Зробіть стоп-кадр та розгляньте себе добре. Дайте відповідь чесно: яка ви насправді.

На публіці легко натягнути усмішку, модно одягтися та справити враження. Але ж ми себе знаємо, чи не так? Складно залишатися королевою, коли сумніваєшся, переживаєш, що подумають про тебе інші, страждаєш від кпинів чи жартів родичів. Коли не почуваєшся гідною, красивою та значущою просто за фактом свого народження. А я впевнена — ми прекрасні та самодостатні з моменту своєї появи на світ. Просто згодом під дією соціуму ми починаємо сумніватися в собі й руйнуємо наше щастя. Але цьому можна і треба протистояти!

З чого складається самооцінка

Самооцінка торкається всієї нашої особистості. Якщо розкласти на складові, то наша впевненість у собі ґрунтується на:

  • зовнішності та стані здоров’я
  • почуттях та емоціях, які ми усвідомлюємо і дозволяємо собі висловлювати
  • думках та діях, які визначають нашу поведінку в соціумі та дозволяють нам розвиватися

Усі ці параметри важливо приймати, проживати і в жодному разі не витісняти. У самооцінці все впливає на все. Якщо ми подобаємося собі в дзеркалі, добре почуваємося, усвідомлюємо свої сильні та слабкі сторони — ми точно здатні досягати результатів.

Я знаю чимало людей, які вважають, що на самооцінку впливають результати: кількість закритих угод, розмір банківського рахунку, черга з шанувальників. Але це не так! Наші результати — наслідок нашого ставлення до себе.

Якщо ви живете за принципом «хочу жити в кайф, більше заробляти, дружити з класними та цікавими людьми», — все здійсниться. Так само як може втілитись у життя й інший сценарій, де ви вважаєте себе жахливою, негарною чи невдахою. Ви підлаштовуватимете під це реальність, і порочне коло замкнеться. Тому рекомендую діяти, відштовхуючись від любові до себе, а не від критики.

ЯК ПІДНЯТИ САМООЦІНКУ І ПОЛЮБИТИ СЕБЕ

Звичайно, можна скільки завгодно говорити про позитивне мислення, практикувати афірмації тощо. Але на практиці я переконалася: найкраще працюють саме дії.

  1. Дбайте про себе: займайтеся спортом, відвідуйте психолога і навчіться керувати емоціями, правильно
    харчуйтеся і не дозволяйте неробству засмоктувати вас.
  2. Спілкуйтеся з оточенням, яке вас підтримує, уникайте негативних та токсичних стосунків. Ідіть із компаній,
    у яких вам погано. Міцні особисті кордони — основа самоповаги.
  3. Встановлюйте реалістичні цілі та радійте маленьким успіхам. Не порівнюйте себе з рештою — ви
    рухаєтесь у своєму темпі та нагороджуєте себе за успіхи.
  4. Розвивайте свої інтереси та захоплення, це допоможе зміцнити впевненість у собі. Читайте книги,
    відкривайтеся новому досвіду, не бійтеся засудження.

А головне — пам’ятайте: це ваше життя, і лише ви визначаєте в ньому правила!