Спеціально для рубрики LIKEinUA «Blog» приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, кандидат юридичних наук, професор, спеціаліст у сфері права понад 25 років Вікторія Дерев’янко розповіла, чому важливо залучати нотаріуса при вирішенні корпоративних питань. Експерт зазначила, як робота з нотаріусом мінімізує майбутні ризики судових оскаржень і порушення майнових прав, та захистить інтереси власників бізнесу?

Я уже 15 років практикуючий нотаріус. За цей час я працювала з тисячами бізнесменів і знаю «біль» кожного з них, їхню любов і відданість власній справі. 

Саме тому, хочу попередити про майбутні ризики, які можуть виникнути у підприємців, та як їх уникнути. 

Отже, нотаріус буде потрібен коли необхідно:

  • провести реєстрацію юридичної особи «під ключ»;
  • змінити керівника; 
  • внести зміни до установчих документів;
  • внести зміни в ЄДР щодо свого підприємства; 
  • підготувати документи, якщо засновник за кордоном;
  • заповнити форми, підготувати необхідні проекти, заяви, в тому числі акти, протоколи,  рішення, договори купівлі-продажу корпоративних прав, статути тощо;
  • зареєструвати благодійні фонди;
  • відчужити частку в статутному капіталі;
  • посвідчити договори пожертви ЗСУ (належне оформлення таких договорів надає можливість юридичній особі скористатися податковими пільгами).

Візьмемо, для прикладу, договори купівлі-продажу корпоративних прав. Законом не передбачено обов’язку посвідчувати їх нотаріально. Але, при укладенні договорів в простій письмовій формі відповідальність і всі ризики «падають» на учасників. Нотаріус же допомагає гарантувати законність угоди. Він діє від імені держави, рівною мірою захищає кожну зі сторін і при цьому несе повну майнову відповідальність за результати своєї роботи.

Під час посвідчення договору нотаріус перевіряє безліч різних деталей: правоздатність та дієздатність сторін, право продавця розпоряджатися часткою, відсутність арештів і заборон, статус банкрутства, та дієздатність самої юридичної особи. Також він стежить, щоб не порушувалися інтереси третіх осіб, наприклад подружжя, а також були врегульовані інші важливі питання.

Нотаріус працює не тільки з паперами, а й з людьми. Перш ніж поставити печатку на документі, я встановлюю справжню волю особи, перевіряю, чи розуміє вона свої дії та чи усвідомлює про всі правові наслідки.