Спеціально для LIKEinUA засновники діамантового бюро та ательє у Києві Iceberg Diamonds Анна й Андрій Шайноги діляться таємницями, на що варто зважати під час вибору діамантів.

ПЕРШЕ І НАЙГОЛОВНІШЕ, НА ЩО ТРЕБА ЗВЕРТАТИ УВАГУ, ОБИРАЮЧИ ДІАМАНТИ, — ЦЕ НАЯВНІСТЬ СЕРТИФІКАТА

Є три найбільших та найавторитетніших гемологічних установи у світі. Це GIA (США), IGI (Бельгія) та HRD (Бельгія). Але найавторитетніша, і з сертифікатами саме якої ми радимо купувати діаманти, — це GIA (Гемологічний інститут Америки). Їхні сертифікати надають об’єктивну оцінку якості та вичерпні характеристики діамантів, які не підлягають оскарженню.

ДРУГЕ, НА ЩО ТРЕБА ЗВЕРТАТИ УВАГУ, — ЦЕ ТАК ЗВАНА СИСТЕМА ОЦІНКИ 4 C’S

Вона ґрунтується на чотирьох основних характеристиках діаманта: Carat (вага), Color (колір), Clarity (чистота) і Cut Grade (якість огранювання). 4 C’s — це міжнародна система оцінки, розроблена GIA 1953 року, котра використовується як єдиний стандарт оцінки діамантів у всьому світі.

ВАГА ДІАМАНТА, ЗАЗВИЧАЙ, ЦЕ ПЕРШЕ, НА ЩО ЗВЕРТАЮТЬ УВАГУ КЛІЄНТИ, Й ЦЕ НЕ ЗАВЖДИ ПРАВИЛЬНИЙ ПІДХІД

Хоча вага і є дуже важливим фактором, який безпосередньо впливає на вартість діаманта, проте сама по собі вона не визначає його цінність. До того ж діамант із меншою вагою та правильними пропорціями може здаватися візуально більшим, ніж діамант із більшою вагою та неправильними пропорціями.

КОЛІР Є ОДНІЄЮ З НАЙВАЖЛИВІШИХ ХАРАКТЕРИСТИК ДІАМАНТА, ОСКІЛЬКИ САМЕ ВІН СПРИЙМАЄТЬСЯ ЛЮДСЬКИМ ОКОМ

Найцікавіше, що оцінка кольору діамантів ґрунтується на його відсутності. За міжнародною системою оцінки 4 С’s, колір виражається буквою латинського алфавіту від D до Z, де D — абсолютно безбарвний, а Z має помітний жовтий відтінок.

Колір є важливим чинником у визначенні цінності діаманта. І хоча візуальні відмінності між групами кольорів мінімальні, але різниця у вартості досить вагома! Тому не варто гнатися за першими двома кольорами D та Е, адже третій за рахунком колір F у виробі матиме нічим не гірший вигляд.

Найкраще співвідношення ціна/якість серед кольорів — це показники G та H, бо за звичайного освітлення у виробах діаманти будуть практично безбарвними. Тому своїм клієнтам ми радимо обирати діаманти не нижче, ніж колір Н.

ЧИСТОТА ДІАМАНТА — УЗАГАЛЬНЕНЕ ПОНЯТТЯ, ЯКЕ ВИЗНАЧАЄ СТУПІНЬ ВІДСУТНОСТІ ВНУТРІШНІХ ТА ЗОВНІШНІХ ВКЛЮЧЕНЬ

Жоден діамант не є абсолютно ідеальним, хоча деякі наближаються до цього і мають показник чистоти Flawless, такі діаманти надзвичайно рідкісні. Через те, що діаманти мають найбільший блиск, ніж будь-який інший коштовний камінь, ця характеристика дуже важлива, і чим менше перешкод зустрічає світло, що проходить всередині діаманта на своєму шляху, тим його гра краща і цінність вища.

У системі 4 С’s чистота визначається зі значеннями від FL, коли при десятикратному збільшенні включення не розрізняються, до показника I3, коли включення видно неозброєним оком.

Включення до показника чистоти VS2 дуже малі, й для того, щоб їх побачити, необхідне десятикратне збільшення, тому можна розглядати такі варіанти, не переймаючись. Ми своїм клієнтам радимо розглядати діаманти до чистоти SI1 включно, але за такого показника трапляються включення, які хоча й дуже складно, але можливо розгледіти неозброєним оком.

СUT GRADE, АБО Ж ЯКІСТЬ ОГРАНЮВАННЯ — НАЙБІЛЬШ НЕДООЦІНЕНИЙ ПОКУПЦЯМИ ПАРАМЕТР, А ДАРМА

Саме правильне огранювання з дотриманням усіх пропорцій дозволяє діаманту вивільняти його надзвичайну гру світла і блиск. У системі 4 С’s якість огранювання описується за допомогою відносної шкали від Excellent до Poor.

Оскільки якість огранювання напряму впливає на красу діаманта, радимо вам під час покупки розглядати значення Excellent та Very Good.

ПОЛІРУВАННЯ — ФІНІШНА ОБРОБКА ДІАМАНТА

Показник, який вказує, на скільки граням діаманта надали максимально гладку «скляну» поверхню, що своєю чергою впливає на блиск і здатність світла вільно проходити всередину діаманта. Так само, як і якість огранювання, полірування виражається за допомогою відносної шкали від Excellent до Poor.

Тож під час покупки діаманта враховуйте значення не нижче за Very Good. У деяких випадках можна розглянути діаманти з поліруванням Good, але тут потрібно повністю довіряти своєму дилеру діамантів, адже в рідкісних випадках цей параметр абсолютно не вплине на зовнішній вигляд і блиск діаманта.

СИМЕТРІЯ — ПОКАЗНИК ВІДХИЛЕНЬ ФОРМИ ДІАМАНТА І ТОГО, НАСКІЛЬКИ ЙОГО ГРАНІ ЧІТКО РОЗТАШОВАНІ ВІДНОСНО ОДНА ОДНОЇ

Це важливий фактор, бо діамант із поганою симетрією відбиватиме світло під неправильними кутами, що своєю чергою зменшить блиск та гру світла. Тому краще не жертвувати цим параметром і надати перевагу значенням Excellent або Very Good.

ФЛУОРЕСЦЕНЦІЯ — НАПЕВНО, НАЙЦІКАВІША ХАРАКТЕРИСТИКА ДІАМАНТІВ, НАВКОЛО ЯКОЇ ТОЧИТЬСЯ НАЙБІЛЬШЕ ДИСКУСІЙ ІЗ ПРИВОДУ ЇЇ ВПЛИВУ НА ДІАМАНТ

Флуоресценція — це фізичне явище, яке характеризує здатність діаманта світитися під впливом на нього концентрованого ультрафіолетового світла. Найчастіше зустрічаються діаманти з блакитним кольором флуоресценції, рідше — жовтого, зеленого та помаранчевого кольорів.

Варто зазначити, що численні дослідження GIA не виявили жодного негативного впливу флуоресценції на зовнішній вигляд діамантів, але на що вона впливає — так це на ціну. Річ у тім, що діаманти без флуоресценції у природі трапляються рідше, тому і ціняться вище.