Катерина Демчук твердо знає, що з рештою перемагає не той, хто ніколи не падає, а той, хто має сили щоразу підводитися, аби підкорити нові вершини. Власниця компанії Les Noms, яка пропонує широкий спектр послуг з організації ділових заходів, в інтерв’ю LIKEin.UA розповіла про правила менеджменту та життя, чому бізнес не має статі, а власні комплекси — це класно.

Є старий китайський прокльон: «Щоб ти жив у епоху змін». Вас лякає таке «побажання»?

Я люблю виходити із зони комфорту. Бо так я відчуваю, що проживаю реальне життя, що живу на повну, розвиваюся. Тому мене вже не лякають зміни. Чітко це зрозуміти мені допоміг минулий рік, з усіма змінами, які він вніс у моє життя. У мене було достатньо як робочих, так і особистих «катастроф». Мої партнери говорили про мене: «Тебе стільки разів кидало об асфальт, а ти щоразу встаєш, обтрушуєшся та йдеш далі» (усміхається). Я сприймаю всі ці моменти як досвід, бо дуже цілеспрямована людина. Якщо поставила собі мету, то можу витратити на її досягнення кілька років, але свого врешті доб’юся.

Хто вам подарував таку впевненість у собі?

Сама напрацювала (сміється). Ще на мене дуже вплинув батько. Він — високоосвічена людина, талановитий інженер, багато працював із закордонними проєктами. Його власний приклад завжди був у мене перед очима. Мені хотілося наслідувати його, виправдати його довіру та надії. Він своєю чергою бачив мою активність і завжди підбадьорював мене. Це важливо, коли в тебе вірять. І це мотивує не опускати рук у складних ситуаціях, а шукати вихід із них.

Ваші правила ведення бізнесу та правила життя збігаються?

Я за справедливість у житті. І в роботі така ж позиція. «Топлю» за рівноправ’я, партнерство, повагу, дисципліну та прозорість. За те, щоб українське суспільство мінімізувало, а в ідеалі — позбулося таких принципів співпраці, як «свій — чужий», розв’язання спірних питань чи суперечок за допомогою зв’язків і хабарів, порушення моральних і етичних законів бізнесу.

Мій бізнес — організація корпоративних заходів. Простими словами, я працюю у сфері надання послуг, де клієнт завжди правий. Мені більше до вподоби європейська модель співпраці, де є рівноправ’я. Є конкретна послуга, є конкретна оплата за неї і є чіткий пул задач та обов’язків партнерів. Наразі ж у нас все працює трохи однобоко, на користь замовника. Також нікуди не зник демпінг. Профільні асоціації не надають цим питанням належного значення, не зрощується культура здорової конкуренції.

Поділіться власним інсайтом ведення бізнесу

Професіоналізм і досвід у своїй справі, юридично врегульовані відносини з партнерами, клієнтами, високий рівень сервісу, прозорі умови співпраці — це основа.

А ще клієнта потрібно уважно слухати та добре запам’ятовувати те, що він говорить. Бо є люди, які двічі не повторюють. А деталі мають ключове значення. Іноді здається, що тебе оточує так багато людей і ця вся інформація точно зайва… Але лише здається. У цих подробицях весь цимес. І взагалі, слухати — корисна звичка в житті (усміхається).

Яку найціннішу пораду вам дали в житті?

Головну пораду колись дав мій чоловік: усі люди — однакові й відчувають все однаково, попри статки та соціальний статус. Ти завжди маєш бути собою, стояти з рівною спиною перед іншою людиною, ким би вона не була. Бо це така ж людина, як і ти. Не має значення жоден матеріальний фактор. Сприймай людей тільки за особистими якостями. Ніколи не недооцінюй себе. Ти набагато розумніша і сильніша, ніж сама вважаєш.

Завжди буду йому вдячна за ту впевненість, яку він зрощував у мені.

Як наслідувати його пораду у світі, яким продовжують правити чоловіки?

Непросто. Часом я приходжу на зустріч, де за столом зібралися виключно чоловіки. І треба так побудувати діалог, щоб тебе почули. На початку створення своєї компанії на подібних зустрічах я могла використовувати такий інструмент, як кокетство, щоб направити розмову в потрібне мені русло. Бо це працює, коли аргументів недостатньо. Пізніше зрозуміла, що не потрібно цього робити. Хочу, щоб зі мною рахувались як з повноцінним партнером, без поблажок на те, що я жінка. Хочеш, щоб тебе сприймали на рівні — під час переговорів маєш забути про стать, вести перемовини як особистість, а не кокетувати — як у розмові, так і в зовнішньому вигляді.

У розмові Юлія Пеліпас наголосила, що місією свого бренду вважає створення empower suit, бо костюм надає своїй власниці впевненості на діловій зустрічі з чоловіками

Погоджуюсь. Костюм сьогодні для мене — це не суто діловий одяг, я надаю йому перевагу і в повсякденному житті. Мені комфортніше в ньому. Так я можу проявити себе, свої якості. Чоловічий стиль в одязі цьому сприяє.

Сукні, тим паче відверті, підсвідомо змушують поводитись інакше. До речі, Юлія Пеліпас — одна з тих жінок, які мене надихають.

Що ви думаєте про жінок, які не поділяють ваші погляди?

Якщо їм так комфортно, на радість та допомагає — це чудово. Кожен робить свій вибір.

Вам знайоме почуття заздрощів?

Ні. Якщо тебе хвилює чужий успіх — треба підійматися з дивана та діяти, а не бідкатися. Успішні люди мене дуже надихають, не інакше.

Серед них — мої партнери, клієнти, деякі з них уже і друзі. Їхня модель поведінки в бізнесі мені дуже імпонує. Один із таких прикладів — власники концертного залу STEREO PLAZA, які ведуть справи максимально прозоро і справедливо, багато уваги приділяючи юридичній складовій взаємовідносин з партнерами. В Україні звикли вести бізнес по-іншому, по-кумівськи, тому це багатьох лякає, відштовхує, адже при виникненні суперечок не можна «порішати». Всі питання розв’язуються відповідно заздалегідь прописаному контракту. Такий чіткий і справедливий підхід до роботи у них до всіх, без винятку. Перевірила на собі (сміється).

А в цьому і є сенс — мати сміливість працювати на рівних умовах. Тоді народжується здорова конкуренція. Приклади таких молодих і перспективних бізнесменів мене дуже надихають. Хотілось би, щоб їх було більше.

Хто для вас role model у житті?

Я захоплююсь сильними людьми, розумію, що мені є куди рости, проте не люблю себе з кимось порівнювати. Нехай це прозвучить нескромно, але я — сама собі кумир. У мене є ті якості, які я ціную і в людях. Наприклад, емпатію вважаю основою морально здорової людини, а цієї якості немає у багатьох людей, з яких роблять кумирів.

Так було завжди?

Завжди (сміється.) З дитинства. У 5 класі я змінила школу, стала «новенькою» у згуртованому колективі й уже тоді вирішила, що маю зайняти своє місце під сонцем. Завжди прагнула стати лідеркою, розуміла, що маю на це право. Брала участь у «Міс школи», була капітаном команди КВК, старостою класу, успішно грала за збірну школи з баскетболу, брала участь у багатьох олімпіадах та займалася одразу в кількох гуртках… Я намагалася встигнути скрізь. І мені це добре вдавалося. Мені подобалась ця здорова конкуренція, коли ти самостійно, без зв’язків, досягаєш успіху.

Зараз я розумію, що якоюсь мірою моя гіперактивна позиція, можливо, є простим прагненням довести комусь щось чи всім й одразу. Проте вважаю, що це непогано. Комплекси мають місце бути в житті людини. Вони та сформовані надалі з них амбіції мотивують рухатися вперед. Тому я свої комплекси бережу (сміється), бо частково і вони є моїм двигуном у житті.

Якщо людина повністю собою задоволена — вона не буде постійно виходити зі своєї зони комфорту, не буде намагатися звернути гори заради мети. Їй добре і так. Це і є її мета. Такі люди щасливі, але цілковито щасливі люди рідко змінюють світ. А я б дуже хотіла трохи його змінити.

Окресліть ваші цілі.

Основних — дві. Як людини з бізнесу — зростити свою компанію до рівня великої справи. Як громадянки своєї країни — досягти можливості впливати на політичну позицію щодо бізнесу, а також на формування соціальної політики країни.

Держава, принципи й основи її життя починаються саме у кабінетах міністерств і законодавчих органів, із законів і правил, які встановлює влада, а не з кожного українця, як нас у цьому звикли переконувати політики, маніпулюючи нашою свідомістю.

Що не личить сучасним жінкам, а що личить сучасним чоловікам?

Жінкам не личить доступність. Чоловікам у всі часи личила шляхетність, готовність взяти відповідальність на себе. Сила характеру, мужність, ерудованість. А от скандальність та скупість у чоловіках — просто неприпустимі.

Які риси характеру плекаєте у вашому синові?

Шляхетність. Але, знаєте, мені здається, що він вже таким народився. Він же мій син (усміхається).