Прима-балерина Національної опери України Катерина Алаєва щиро закохана у свою професію та нагадує, що балет — це граційність, витонченість, трепет і впевненість у собі, бо класика ніколи не вийде з моди. Спеціально для видання LIKEinUA.

Катерино, розкажіть, як ви обрали професію балерини.

Я народилася у спортивній родині: мама займалася спортивною гімнастикою, а тато — веслуванням. У чотири роки я також почала займатися гімнастикою, спочатку спортивною, згодом — художньою. Тоді було модно переходити з гімнастики у балет. Бо в гімнастиці кар’єра завершується у 20 років, а в балеті лише починається. До Київського балетного училища мене не прийняли одразу, але справа мого життя була вирішена назавжди.

У яких спектаклях граєте зараз?

Репертуар Національного театру опери та балету був суттєво скорочений через виключення творів російських композиторів. Але ми живемо у воєнний час і приймаємо нові реалії. У мене близько 20 провідних партій. З моїх улюблених — романтичні балети «Жізель», «Сифільда» та «Шопініана». На Новий рік замість «Лускунчика» запланована «Снігова королева». А ще на різдвяні свята будуть гала-концерти, у яких зібрані уривки опер та балетів.

Ви надаєте перевагу класиці чи сучасному танцю?

Я люблю сучасний танець, навіть була учасницею сучасного балету «Великий Гетсбі». Звісно, це проєкт поза репертуаром театру. Але я отримала величезну насолоду, особливо від тренувального процесу. Мою хореографію ставив американський балетмейстер Дуайт Роден, працювати з яким було надзвичайно цікаво. Він запитав, чи часто я виконую сучасний танець. Я відповіла: «Іноді. Переважно я — класична балерина» (сміється). Але він наполягав, що мені дуже пасує сучасна хореографія. Костюми для виступів створив Іван Фролов. Мої панчохи спочатку здалися мені занадто відвертими, волосся розпустили… Все було так несхоже на класичний балет, але… так красиво! Це був неймовірний досвід!

Спростуйте або підтвердить стереотипи про конкуренцію між балеринами, яка часом доходить до битого скла в пуантах.

Конкуренція справді висока, і раніше вона відчувалася гостріше. Проте я бачу в цьому і позитивний бік. Конкуренція мотивує стати кращою. Скла в пуантах я не пам’ятаю, але неприємні моменти були. Помічаю, що балерини нового покоління цілком зосереджені на собі та прагнуть швидкої слави, чому сприяють соцмережі.

Ви дотримуєтеся жорстких дієт?

Ні, не дотримуюсь. Звісно ж, якщо я просто лежу, то набираю вагу. Але якщо працюю, маю фізичні навантаження, то ця проблема мене обходить. У відпустці я запитую себе, чи варто їсти наступну булочку. Я завжди любила солодощі, але останнім часом смаки дещо змінилися, і стало легше. Надаю перевагу нормальній здоровій їжі. Перед спектаклем, звісно, не їстиму торт, але від кави з круасаном на сніданок не відмовлюся. Це ж швидкі вуглеводи, вони нам усім потрібні (усміхається).

Професія впливає на ваші вподобання в особистому житті? Які чоловіки вам подобаються: худорляві та атлетичної статури?

Жодного разу не зустрічалася з артистом балету. Мені завжди хотілося бачити поруч мужнього чоловіка, сильнішого за мене. До того ж складно бути вдома і на роботі разом. Оскільки на репетиціях все-таки трапляються непорозуміння, треба докладати максимум зусиль, аби не переносити їх додому. Загалом не маю чітких вподобань щодо зовнішності чоловіка, набір людських якостей грає значно вагомішу роль.

Що ви любите і вмієте, окрім балету?

До речі, вже час про це подумати (усміхається). Насправді я давно над цим розмірковую. Зазвичай за кордоном артисти, які танцюють класику, переходять у сучасну хореографію. Але у нас немає такої можливості, немає труп, які давали б повноцінну роботу. Звісно, я думаю про відкриття власної студії. А поки даю приватні уроки. І мене приємно дивують люди, які приходять займатися. Я навіть не можу назвати це їхнім хобі, адже вони ставляться до балету з такою пристрастю… З іншого боку, я їх розумію, адже балет — це, перш за все, грація, витонченість, трепет і вишуканість. До того ж під час занять починаєш відчувати своє тіло, м’язи, з’являється рельєф, координація рухів, а водночас із цим приходить впевненість у собі.

Що найважливіше у вашій професії?

Це сукупність факторів. По-перше, природні дані. Без них людина більше схильна до травм. По-друге, працездатність та дисципліна. А якщо до цього додати хорошу школу, то вийде ідеальний артист балету!