Спеціально для рубрики LIKEinUA «Blog» Вікторія Дерев’янко — успішний український нотаріус, кандидат юридичних наук та професор розкрила важливі та «болючі» питання, які можуть виникати у українців при купівлі житла. 

Що робити з «прописаними» в квартирі, яку купили?

Як правило терміни виселення і звільнення квартири продавцем обумовлюються в попередньому договорі, а потім, і в основному договорі купівлі-продажу. Зазвичай договір купівлі-продажу квартири укладається сторонами вже після того, як з квартири «виписані» всі проживаючи особи.

Якщо Продавець не звільнив квартиру в зазначений в договорі термін, новий власник житла може зняти з реєстрації колишнього власника цієї квартири та членів його сім’ї в позасудовому порядку, звернувшись із відповідною заявою до центру надання адміністративних послуг. Підставою для цього служать положення ст. 18 «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», відповідно до якого — зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі. 

Які бувають нюанси при купівлі квартири, де проживають діти?

Якщо дитина лише прописана в квартирі, перед її продажем досить надати їй нове місце проживання. Дитину не можна зняти з місця реєстрації, не «прописавши» за новою адресою. Дитину до 14 років реєструють за місцем проживання батьків, або одного з батьків за письмовою згодою іншого.

Якщо ж дитина буде зареєстрована у квартирі на момент її відчуження, то необхідно звернутись до органів опіки та піклування за дозволом на здійснення такої угоди. Дозвіл опікунської є обов’язковим у всіх випадках, коли йдеться про здійснення операцій з нерухомістю де учасниками цього процесу є особи віком до 18 років.

Заниження вартості майна при договорах купівлі-продажу. Які ризики?

Звертаю вашу увагу, що є випадки, коли з метою зменшення витрат на податки та інші обов’язкові платежі, продавець нерухомого майна пропонує суттєво занизити оціночну вартість такого майна. І, незважаючи на зазначення в договорах заниженої вартості майна, покупець сплачує продавцю «реальну», погоджену сторонами ціну, яка може бути вища від оціночної у 2-3.

Проте, продаж нерухомості за ціною істотно нижче ринкової несе ризики для обох сторін, та може бути підставою для розірвання договору купівлі-продажу. І у такому випадку, саме зазначена у договорі ціна, а не реально сплачена покупцем, підлягатиме поверненню продавцем покупцю.

Таким чином покупець може залишитися і без майна, і без більшої частини  коштів, сплачених за таку нерухомість, а продавець може бути притягнутий до відповідальності за умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів.

Ці та інші важливі юридичні поради від нотаріуса в нашій рубриці «Blog».