Засновниця навчального закладу Ukrainian Global School переконана, що якісна освіта має випереджати час і формувати незалежних особистостей. В інтерв’ю для LIKEinUA Олена Вишнякова розповіла про работу свого закладу.

Як виникла ідея створити власну школу? З чого все починалося?

Задовго до ідеї створити власну школу виникло бажання створити дитячий садок. У сфері освіти я працюю вже понад 10 років. Один із моїх перших проєктів — дитячий садок «Кудрявський». Ідея його створення з’явилася у буквальному сенсі разом із моїми дітьми. Я багатодітна мама, і, звісно, бажаю для своїх дітей найкращого. Коли малюки почали підростати, ми з чоловіком зіткнулися з проблемою вибору дитячого садочка, який задовольняв би всі наші запити.

Я дуже люблю подорожувати. Маючи десь у підсвідомості потребу в якісному дитячому садочку, я придивлялась, як організовані виховний і освітній процеси у дитсадках за кордоном. На жаль, на той час в Україні кількість не перейшла в якість, і знайти дитячий заклад, де в дитині цінуватимуть особистість, усіляко розвиватимуть її індивідуальність і при цьому любитимуть — ох, як було непросто. Саме тоді я і знайшла розв’язання цієї проблеми — відкрила власний дитячий садок!

Не скажу, що все було просто і безхмарно, але в результаті задумане вдалося, причому саме так, як я це бачила на початковому етапі. Ми були в деяких моментах першопрохідцями. Бо в нашому садочку з’явився соляний грот, ми привезли STEM-освіту в дошкільні заклади України. Зараз це здається звичною справою, коли ми з вами говоримо про приватні дитячі садки, але в далекому 2009-му такого і близько не було. Я дуже багато читала, вивчала різні напрями. Як почесний консул республіки Латвії в Україні постійно порівнюю європейські та українські програми. Мені хотілось взяти зі світу краще і реалізувати тут, що, врешті, вдалось і в садочку, і в школі. Дати дітям найкраще та якісне — завдання складне та відповідальне, але коли робиш це з любов’ю до дітей, то все-все вдається. Логічним продовженням цього підходу стало відкриття школи Ukrainian Global School. Так само ідея створення виникла із запитом, але тут уже не лише моїм, а й батьків садочка, які дуже хотіли йти далі з нами.

Сьогодні ваш заклад відомий у Києві як школа міжнародних відносин та бизнесу. Чому саме цей напрямок обрали?

Знадобилося кілька років, щоб сформувати дійсно унікальну програму для Ukrainian Global School. Для цього я відвідувала школи в різних країнах, вивчала їхній досвід, знайомилася з провідними фахівцями та залучала їх до співпраці. У підсумку ми сформували борд менторів з експертами світового класу на чолі з ексміністром освіти Ізраїлю Шаєм Піроном. Серед менторів також — директор європейського сектора Marshall Cavendish Education Кхарі Абдула (Сінгапур), керівник незалежної асоціації шкіл, директор Bishopstrow College Стюарт Ніколсон (Велика Британія). Вже в самій назві Ukrainian Global School закладена наша концепція. Ми поєднуємо найкращий міжнародний досвід із власними авторськими програмами. Ну й досить важливим фактором такого напряму стало те, що я та мій чоловік займаємося міжнародною діяльністю. Він — консул Ізраїлю, я — Латвії. Ми також маємо великий та успішний досвід у бізнесі, тому діти в Ukrainian Global School отримають реальні практичні кейси з цих напрямів.

Підприємливість можна і потрібно розвивати. Причому, на думку ізраїльських фахівців, слід починати в ранньому віці. Тут важливо не проґавити момент. Починаючи з першого класу, школярі в Ukrainian Global School вивчають лідерство, бізнес, готують креативні проєкти, відвідують різні компанії, щоб вчитися на прикладі реального бізнесу, та працюють над власними стартапами. Наші діти відпрацьовували свої знання в реальних ситуаціях. Наприклад, ми маємо власну екоферму, яку я об’єднала зі школою у проєктний хаб.

Садочок їздить туди на екскурсії, знайомиться з екосистемою. Старша школа вже розробляє власні проєкти, на базі яких покращують якість та екологічність продуктів. Впроваджують власні екостартапи. До цього були English business day, урок-практикум із фінансової грамотності на базі Ультрамаркету тощо. У червні ми організовуємо проєктну школу в Буковелі, діти готуватимуть проєкт для міжнародних інвесторів про привабливість цього регіону для інвестицій. Ви бачите доволі недитячі теми, але потрібно закладати ці знання вже з дитинства. Для нас важливо давати учням живу та реальну картинку світу, щоб вони на прикладі бізнес-кейсів обрали своє покликання в житті та ще у шкільні роки реалізували власний проєкт.

Ми виховуємо майбутніх дипломатів і міжнародних бізнесменів, яким потрібно бачити чесну картину світу, знати себе та інших, розуміти тенденції, якими керуються суспільства та країни, і легко спілкуватися багатьма мовами.

Прагнемо виростити нове покоління українців, які будуть не лише керуватись, а й керувати трендами у світі.

Як школа пережила і переживає війну в Україні? З якими труднощами ви зіткнулися?

Нові умови, в яких діти отримують зараз освіту, випробовують не на жарт силу волі батьків, вчителів  та учнів. Як і для всіх українців, це були величезні виклики: в країні війна, території під постійним обстрілом, часи без світла та Інтернету, неможливість забезпечити безперервність навчання тощо.

Я дуже пишаюся тим, що наша школа не припинила працювати ні на день. Нам допоміг досвід, який ми отримали під час пандемії коронавірусу. Ukrainian Global School була однією з провідних шкіл у сфері онлайн-освіти у 2020 році. Наші викладачі навчилися багатьом ноу-хау, що дозволило їм вивести навчальний процес на абсолютно новий рівень. Але нові реалії диктують нові умови.

Про що я насамперед дбала, так це про психологічну допомогу для учнів, адже не кожна доросла людина витримає, коли рідну країну бомбують. У школі працюють висококваліфіковані психологи, які створюють нові процедури для подолання стресу.

Ми доклали величезних зусиль, щоб систематизувати кілька форм навчання. Проводимо онлайн заняття, де замість прямих трансляцій пропонуємо записи уроків та індивідуальні консультації. Діє школа офлайн-формату із сучасним бомбосховищем, що обладнане безперебійним електропостачанням, автономним опаленням, звукоізоляційними боксами, кімнатами відпочинку, їдальнею та спальнею.

Ми також пропонуємо екстернат або поглиблене навчання з одного предмета. Також діє змішаний формат
навчання. На сьогодні здобути освіту в Ukrainian Global School можна фактично у будь-якій точці світу, де є Інтернет.

Якими принципами керуєтесь у вихованні власних дітей?

Для мене головними є загальнолюдські принципи, наприклад, демократія: дитина має право на свою особисту думку і відповідальна за свої вчинки. Також важливим є особистий вибір дитини свого майбутнього. У мене четверо дітей, і всі вони цікавляться абсолютно різним: від літератури до криптовалюти, від кінематографа до єдиноборств. Важливо не обмежувати дитину, а всіляко підтримувати у будь-яких починаннях.

Головне для батьків — дати дітям вибір і навчити відповідальності за нього. Хвали дітей тихо, а пишайся ними гучно. Звичайно, у кожній родині є свої ексклюзивні фішки та лайфхаки з виховання, але те, що працює з одним, може не спрацювати з іншим. Необхідно зробити все для того, щоб діти були щасливими, реалізовували, поважали сімейні цінності та створювали свої, бачили світ як світ можливостей. І неважливо, яку професію вони оберуть.