Спеціально в інтерв’ю виданню LIKEinUA Вікторія Дерев’янко — успішний український нотаріус, кандидат юридичних наук та професор розповіла про свою професійну діяльність, жінок в юридичній галузі та з чим частіше стикаються українці під час війни.

Вікторіє, ми знаємо, що Ви — успішний столичний нотаріус із багатим досвідом. Що б Ви могли розповісти про Ваші регалії та досягнення в роботі?

Я маю за плечима чотири вищі освіти, 15 річний досвід у сфері бізнесу, викладацький та практичний досвід роботи в правовій сфері вже понад 25 років, з яких 14 на посаді приватного нотаріуса.

Ще в далеких 90-х я почала свою кар’єру юрисконсультом, а потім і старшим юрисконсультом в Союзі організацій інвалідів України. У 2003 році успішно закінчила судово-прокурорський факультет Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого за спеціальністю «правознавство» та у 2010 році факультет післядипломної освіти Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана за спеціальністю «менеджер-економіст».

У 2012 році закінчила аспірантуру, отримала науковий ступінь кандидата юридичних наук зі спеціальності «адміністративне право і процес, фінансове право, інформаційне право». Через рік мені було присвоєно вчене звання «професор» по кафедрі цивільно-правових дисциплін. І у 2015 році я закінчила Національну академію державного управління при Президентові України: спеціалізація «Управління державними інституціями», кваліфікація «Магістр державного управління».

У 2012 році нагороджена Міжнародною кадровою академією Золотою медаллю «За заслуги в освіті». Як кандидат юридичних наук, професор та член Союзу юристів України маю 17 наукових праць. І не зупиняюсь на досягнутому. Як кажуть, навчання і саморозвиток – це ліки від хвороб.

Серед нотаріусів багато жінок, як Ви думаєте, чому?

Так, дійсно, в Україні серед нотаріусів жінок набагато більше, ніж чоловіків. Більшість вважає, це тому, що робота «непильна». Насправді вся справа в жіночих рисах характеру. Жінка більш посидюча, гнучка та багатозадачна, більш уважна та «прискіплива» до деталей. Краще підкоряється необхідності регламентувати свій робочий день.

І, безумовно, жінкам допомагають інтуїція, чарівність, краса, вміння слухати, «постояти осторонь», а потім у потрібний час «потрапити в дамки», уміння не тільки викликати довіру клієнта, а й виправдати її. Розумна і красива жінка може «обеззброїти» клієнта, опонента і конкурента. Клієнтам приємно віддатися в турботливі руки жінки-нотаріуса, яка вирішить їх проблеми, вислухає, дасть поради та психологічну підтримку.

Чи стикалися Ви з будь-якими складнощами і перешкодами у своїй кар’єрі (за статевою ознакою)?

На старті своєї діяльності, звичайно, було непросто. Юна, красива, завжди усміхнена «білявка»… Приходилось доводити на практиці рівень знань, відповідальності та компетентності. Лише після того, як клієнти чи опоненти бачили мою компетентність та здатність до аналітики і логічного мислення, у них виникала довіра з повагою. Якісна експертиза та знання необхідні будь-якому юристу, це не залежить від його статі.

 

Загальні стереотипи ще довго існуватимуть в соціумі: «або ти розумна, або ти красива», «або кар’єра, або сім’я», «або щастя, або гроші». Список можна продовжувати нескінченно. На мою думку, такого вибору насправді не існує. Завжди є можливість замість «або — або» діяти в парадигмі «і — і». Бути розумною і красивою, мати щасливі особисті стосунки і великі успіхи в роботі.

Коли перестаєш намагатися щось комусь довести і боротися з усіма оточуючими, то все виходить значно швидше і продуктивніше. У кожного свій шлях, яким він йде. Водночас знати колег і конкурентів, вивчати їхній досвід, аналізувати конкурентні переваги важливо.

Що потрібно для того, щоб стати нотаріусом? А найголовніше — успішним нотаріусом.

Шлях до професії нешвидкий та тернистий. Щороку все більш ускладнюють вимоги до кандидатів та тестові питання на іспит, за результатами якого, свідоцтва отримують найкращі.

Якщо говорити про законодавчо-закріплені вимоги до професії, то нотаріусом може стати громадянин України, який володіє державною мовою, має стаж у сфері права не менше шести років, з них не менше трьох на посаді помічника нотаріуса або консультанта державної нотаріальної контори, та успішно склав кваліфікаційний іспит.

 

Але отримати свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю та відкрити офіс в центрі столиці ще не гарантує великий потік клієнтів та стабільний дохід.

Робота нотаріуса непроста. Окрім знань у багатьох галузях права, нотаріусу необхідно мати величезне терпіння, самовладання, витримку, уміння протистояти хамству і невігластву вагомими юридичними аргументами і психологічними прийомами.

Сьогоднішня ситуація в країні вносить свої корективи. Законодавство змінюється щодня. І, щоб бути «на коні», не лише в нотаріаті, але й в будь-якій сфері надання послуг, потрібно систематично вчитись, багато читати, підвищувати рівень своєї кваліфікації, «чути» потреби клієнта, бути медіатором, не забувати про етичні норми. Люди хочуть, щоб їх вислухали, дали вірні орієнтири, хочуть отримати послугу швидко та якісно.

Мій попередній досвід в сфері бізнесу дав мені дуже велику базу необхідних в житті скілів: любити те, що робиш, багато і постійно вчитися, бути ближче до розумних людей, не слухати зайвого, бути сміливим, позитивно мислити, турбуватись про гарну репутацію ще з молоду, будувати міцні стосунки з колегами, партнерами, клієнтами, бути відкритим до всього нового, мати жагу до знань та любити людей.

А успіх, як сказав Вінстон Черчилль, — це вміння рухатись від невдачі до невдачі, не втрачаючи ентузіазму.

Зараз ми живемо в непростий час. Змінилися не тільки наші плани та мрії, а й потреби. Чи помітили Ви якісь зміни у своїй професійній діяльності?

Держава реалізує реформу за реформою. Це стосується і нотаріату також. Звичні форми роботи в епоху глобалізації та цифровізації, безумовно, змінюються. Інтенсивний розвиток суспільних відносин вимагає від усіх професіоналів, а особливо від нотаріусів, активної позиції та зусиль для більш ефективної участі у формуванні сучасної правової держави.

Крім того, з розвитком технологій професія нотаріуса набуває іншого організаційно-технічного характеру. Сьогодні ведеться щоденна робота для створення єдиного інформаційного простору, формується впровадження Єдиної державної електронної системи е-нотаріату.

Якщо раніше нотаріус працював тільки з клієнтами та їхніми документами, то тепер він працює ще й з інформацією з публічних джерел на просторах інтернету, з публічними електронними реєстрами та серверними системами.

Ми беремо приклад з європейських держав і намагаємось відповідати їхнім вимогам.

Дуже важливо, щоб нотаріат проявив себе як правовий інститут у всіх своїх можливостях, і держава оцінила той потенціал, який він містить.

З якими запитами найчастіше звертаються до Вас клієнти в період повномасштабного вторгнення?

З початку повномасштабного вторгнення переважна більшість запитів — це заяви згоди на виїзд дітей за кордон і довіреності щодо транспортних засобів та нерухомого майна. Дуже багато звернень щодо оформлення спадкових прав.

Ще з 2014 року я стараюсь  усіляко підтримувати військових, які до нас звертаються: безкоштовно засвідчую вірність копій документів про поранення, для подання їх на ВЛК та МСЕК. На жаль, таких звернень щодня стає більше.

 

Дуже багато консультую онлайн через усі можливі соціальні мережі та по телефону. Оскільки чимало наших громадян сьогодні перебувають за кордоном, ми готуємо проєкти документів (у тому числі і їх переклади на іноземну мову), з якими вони в подальшому звертаються до консульств України по всьому світу або до місцевих нотаріусів, та в подальшому пересилають ці документи нам для роботи з ними. Переважно, це проєкти довіреностей та заяв (заяви згоди другому з подружжя на розпорядженням майном, заяви про прийняття спадщини тощо). Було також багато запитів на посвідчення договорів пожертви майна на потреби ЗСУ. Я розробила проєкт договору пожертви, який надає можливість юридичній особі скористатися податковими пільгами.

Як змінилися особисто Ви в професійному плані за останні півтора року?

Знову ми говоримо про динаміку часу. Без вдосконалення знань щодня, неможливо бути професіоналом. Нотаріус зобов’язаний підвищувати свою кваліфікацію і, безумовно, підвищує її постійно. Багато інформації я отримую на семінарах, правових конференціях, форумах. Благо, для нотаріусів зараз організовують безліч спеціальних курсів підвищення кваліфікації, онлайн тренінгів та семінарів. Джерелом інформації є і книжки, і журнали. Я зараз не уявляю свою практику без інтернет-ресурсів.

І продовжую розвивати свої soft-skills: стресостійкість, зібраність, самоорганізацію, тайм-мендежмент.

Ми знаємо, що у Вас є безліч історій, пов’язаних із роботою. Чи могли б Ви поділитися з нашими читачами найцікавішими (або повчальними) з них?

Історій насправді є дуже багато.

 

Перше, що спадає на думку, це кумедний випадок з подружжям. До мене звернулось молоде подружжя для засвідчення підпису дружини на заяві про згоду своєму чоловіку на заняття з нею сексом. Це було пов’язано зі змінами до кримінального кодексу, а саме про визначення терміну «зґвалтування», — що це дії сексуального характеру без добровільної згоди потерпілої особи. Ці зміни, насправді, породили багато «мемів». В інтернеті навіть можна було знайти зразки розписок на «добровільний секс».

Але найчастіше приходять із запитами: «Ось я почитав в інтернеті і там такий жах!». Звичайно, ситуація в країні, повсякденний негатив, надлишок інформації, суперечності у висвітлювальних темах, можуть призвести до «когнітивного дисонансу».

Доводиться брати корвалол, аркуш, ручку — і прописувати алгоритм дій, щоб людина зрозуміла, що нічого страшного насправді немає. Навпаки, з прогресивними цифровими реформами сьогодення все стало більш прозоро і надійно. Вважаю, що нотаріус має знати тонкощі людської психіки і бути трішки «психологом», адже йому довіряють секрети і відкривають свої справжні мотиви.

Які професійні рекомендації (кілька основних пунктів) Ви могли б дати українцям?

По-перше, менше читати в інтернеті і всьому вірити.

По-друге, підвищувати рівень своєї юридичної культури.

По-третє, подбати про майно та про нащадків ще за життя.

По-четверте, ніколи не економити на отриманні професійної юридичної допомоги. Так ви збережете нерви, час і гроші.

Довіряй, але завіряй – моє незмінне гасло.