Сучасні технології полегшують життя, роблять його яскравішим. Зокрема, послуга аудіодескрипції творить майже диво, бо здатна долучити до лав кіноманів людей із вадами зору та слуху. Розповідають Володимир Третяков та Вікторія Добровольська.

Скільки фільмів та серіалів ви змогли переглянути цього року? А за все життя? Вас, певно, здивує, але зовсім поруч є люди, які лише кілька разів були в кінотеатрі. Не тому, що вони байдужі до мистецтва, а через вади слуху та зору, що не дозволяють їм повною мірою відчути всі переваги відвідування кінотеатру. Втім, завдяки сучасним технологіям, зокрема, онлайн-застосунку з функцією аудіодескрипції на приладах iPhone та iPad, ситуація змінюється, й екранною магією кіно зможе насолодитися кожен.

Послуга аудіодескрипції забезпечує доступність відеоконтенту для людей із вадами зору та слуху за допомогою створення аудіоописів і адаптованих субтитрів та розміщення їх на спеціальних діджитал-платформах, таких як Movie Reader, Earcatch, Subcatch тощо.

Володимир Третяков, співзасновник студiї Cinema Sound UA Production:

«Я двадцять років займаюся дублюванням, озвучуванням фільмів та всім, що пов’язане зі звуком для кіно. Я завжди в курсі новинок. Мені цікаво, як розвивається індустрія. Вважаю справжнім проривом додаток на iPhone, який дає можливість скористатися функцією аудіодескрипції у кінотеатрах.

Уявіть, родина приходить у кіно, але, наприклад, у дідуся вади слуху. Він відчуває дискомфорт від того, що всі довкола розуміють, що відбувається на екрані, а він — ні. Функція аудіодескрипції долає цю проблему. Як це працює: закадровий голос розповідає те, що відбувається на екрані, й таким чином дозволяє стежити за сюжетом. Чимось це нагадує платівки, на яких ми слухали аудіоспектаклі у дитинстві.

Додаток зручний у користуванні. В кінотеатрі він легко синхронізується через навушники. Й влаштований таким чином, що навіть якщо людина спізнилася на сеанс, звукова доріжка увімкнеться саме з того місця, з якого почався перегляд».

Вікторія Добровольська, директорка мережі кінотеатрів «Оскар»:

«Ми, мережа кінотеатрів «Оскар», завжди за інклюзивність. Спеціально для людей з інвалідністю, фізичними обмеженнями, порушеннями рухової функції в залах передбачені пандуси. Для людей на візках є місця, щоб вони могли комфортно почуватися під час перегляду фільму. На жаль, це наша реальність, коли серед глядачів стає все більше людей із фізичними вадами. Але також наочний приклад безбар’єрності та толерантності, яких прагне сучасне українське суспільство.

Функція аудіодескрипції допоможе долучити до кіносеансів людей, які через вади зору та слуху раніше не могли насолоджуватися кіно. А тепер, завдяки онлайн-застосунку, вони матимуть змогу одними з перших переглянути українські та світові прем’єри, оскільки додатки оновлюються одночасно з афішею кінотеатру».