Легенда українського кінематографа — режисер Роман Балаян почав роботу над документальним фільмом про унікального художника сучасності — Олександра Животкова.

Зазвичай слово «портрет» викорисовують, коли йдеться про живопис, скульптуру чи фото. Але ми говоримо про кіно. Сучасне документальне кіно, коли у центрі — наш сучасник. Однак лише фіксації дійсності, нехай навіть надзвичайно цікавої чи драматичної, замало для фільму-портрета. Тут зміст визначає форму, а не навпаки. Адже фільм-портрет — це у першу чергу герой, саме він диктує, яким буде фільм. Тим більше, коли герой — один з найталановитіших українських митців — Олександр Животков, а режисер «портрету» — Роман Балаян.

Обидва митці зустрілись у Києві на виставці Олександра Животкова “Вівтар», що зібрала усіх поціновувачів мистецтва у річницю повномасштабного вторгнення, експозиція якої скаладалась із творів, які були створені художником у моменти найвищої емоційної напруги – у період з 2014 по 2022 рр. Саме там, після перегляду творів, присвяченим революції 2014 року та страшним подіям 2022 року, за словами режисера, він вирішив зняти цей фільм.

Роман БАЛАЯН, режисер: «Життя завжди знайде дорогу, як дерево проб‘ється до сонця на будь-якій землі, навіть крізь асфальт! Бо це вічне, непереможне бажання жити свободними! Так само і мистецтво, якщо воно справжнє й талановите — як у виконанні Олександра Животкова, дерево якого проростає сакральним знаком в душі кожного з нас – має стати складовою формули нашої Перемоги!»

За словами режисера, у фільмі будуть не лише дивовижні роботи Олександра Животкова з дерева і каміння, а й слова і сенси щодо мистецтва і війни, яка досі триває; а ще ікони художника, які більше схожі на документальні меморіали пам’яті, ніж на молельні образи.

Олег КОХАН, автор ідеї фільму та продюсер: «Це більше, ніж просто портрет митця, це історія нашої війни, яку Олександр Животков протягом останніх років майстерно карбував у своїх роботах, а Роман Балаян не менш майстерно перенесе на великий екран. Це надважливо, бо у часи випробувань саме митці здатні передавати почуття всієї нації.»

Якщо дивитися на митців та їх твори крізь призму кінорежисерів, то можна побачити й дізнатися, як змінювалися форма, стиль і тон робіт художника стосовно ситуації у суспільстві. За допомогою документальних фільмів можно по-новому відкрити для себе деякі різновиди мистецтва й тих, хто був причетний до їх формування.

Стелла БЕНЬЯМІНОВА, засновниця Stedley Art Foundation, колекціонер і меценат: «Олександр Животков, безсумнівно, один із найзначніших та змістовних художників сучасності. Це художник, що в епоху тотальної вседозволеності постмодернізму залишається вірним Мистецтву з великої літери, Мистецтву, яке звертається до вічних етичних та естетичних цінностей. Він повертає нас до витоків навіть більш глибоких, ніж релігійні. Через його творчість ми вбираємо дух трипільського енеоліту і Візантії. Ми торкаємось вівтарів усіх цих культур. Стаємо іншими – стаємо людьми.»

Світова прем’єра фільму запланована на початок 2024 року в рамках міжнародного фестивалю, після чого його побачать українські глядачі.