Кожен з нас індивідуальний і неповторний, а це означає, що і підхід до підтримання та відновлення здоров’я має бути унікальним — це головний принцип клубу Shambala Wellness Club. Про один із найбільших у Східній Європі проєктів, присвячених розвитку культури аюрведи та здорового способу життя, розповідає Анна Голдобіна, керуюча партнерка комплексу.

Як народилась ідея створення аюрведичного комплексу?

У 2009 році засновник Shambala Wellness Club потрапив у жахливу автомобільну аварію, після якої майже дивом вижив і тривалий час перебував в реанімації. Після завершення курсу лікування він поїхав на реабілітацію в один із європейських аюрведичних центрів. Кілька тижнів аюрведичного оздоровлення майже повністю повернули його до фізичного стану, в якому він перебував до аварії. Тоді й виникла ідея створити подібний оздоровчий центр в Україні.

Перший комплекс ви відкрили не в столиці?

У 2013 році ми відкрили комплекс у Запоріжжі. У нас працювали лікар аюрведи й терапісти з Індії. Ми розглядали це як стартовий майданчик для відпрацювання адаптованого до нашого сприйняття аюрведичного підходу до оздоровлення та профілактики. Досить швидко наш комплекс став відомим серед тих, хто цікавиться здоровим способом життя. Але ми часто чули від гостей, що такого центру не вистачає поруч зі столицею. Тож 2019 року відкрили Shambala Wellness Club під Києвом.

Інтер’єр Shambala був ретельно розроблений, щоб у гостей складалося враження усамітнення. Так само ретельно було обране місце розташування — на березі Десни?

Так, це справді дуже цікаво, що навіть коли ми маємо повну завантаженість комплексу (а це більш ніж 40 номерів), у гостей складається цілковите відчуття усамітнення. Саме через це до нас люблять приїжджати відомі люди, адже тут вони почуваються достатньо приватно.

Щодо місця розташування — важливо було спорудити клуб біля води, згідно з принципами Васту — давньоіндійської науки про архітектуру та простір. Цей підхід спрямований на створення гармонії між людиною та її оточенням. Ми дотримались усіх вимог щодо орієнтації будівлі, особливо головного входу, вікон та кімнат. Це пов’язано з напрямками світла, вітру й енергетичними потоками. Також для нас було важливо зробити акцент на взаємодії будівлі з навколишнім природним середовищем.

Перебування біля річки у такому спокійному оточенні сприяє розслабленню та відновленню. Крім того, повітря біля Десни є цілющим через вміст йоду. Це дає додатковий позитивний вплив на здоров’я, починаючи зі щитоподібної залози, закінчуючи метаболізмом та загальним самопочуттям.

Послуги з оздоровлення, які отримають гості Shambala, адаптовані під запити українців, чи, навпаки, ви намагалися дотримуватися автентичності, властивої індійському вченню?

Ми ретельно вивчили досвід як автентичних аюрведичних центрів Індії, так і відомих європейських клінік. Тож в Україні впровадили все найкраще, що можна було взяти зі світового досвіду, залишивши ключові підходи, але адаптувавши їх до нашого менталітету. Так, наприклад, ми виключили низку специфічних процедур, таких як кровопускання. Також замінили певні природні складові аюрведичних препаратів на українські, які є ближчими для нашого сприйняття.

Розкажіть, що з представлених послуг припаде до душі шанувальникам аюрведи, а що здивує і заохотить долучитися до послідовників цієї практики?

Від початку ми розуміли, що кількість адептів аюрведи в Україні дуже незначна. Тому орієнтували наш центр не на її прихильників, а на ширшу аудиторію — на тих, хто хотів би змінити ставлення до свого способу життя, здоров’я, харчування тощо. Ми обрали аюрведу як основу оздоровлення в комплексі саме через головну її ідею — не лікування, а запобігання хворобі. Отже, прагнемо, щоб гість, перебуваючи на нашій оздоровчій програмі аюрведичного очищення організму, змінив себе на кількох рівнях: фізичному, ментальному та духовному (ми не про релігію, а, скоріше, про відповідальне ставлення людини до себе). Щодо процедур, ви однозначно оціните такі наші «родзинки», як абх’янга (традиційний аюрведичний масаж із теплою олією) або широдхара (унікальна процедура, яка включає неперервне лиття теплої олії на лоб, на область «третього ока», що вважається важливим енергетичним центром у давньоіндійській традиції).

Які консультації лікарів можна отримати в Shambala?

Ми поєднали традиційні природні засоби оздоровлення та певні діагностичні інструменти сучасної медицини. Отже, наші гості отримують рекомендації щодо харчування, процедур, харчових аюрведичних додатків, відповідно до персональної конституції (точніше, співвідношенню дош з точки зору аюрведи).

Аюрведа надає великого значення правильному харчуванню. Меню Shambala було адаптоване під українські смаки?

Ми приділили багато уваги харчуванню, адже це одна з ключових складових оздоровлення. Страви дещо адаптовані під українські смаки, але принципи їхнього створення повністю відповідають аюрведичним підходам. Це вегетаріанська їжа, адже під час очищення організму не можна вживати м’ясо і рибу. При цьому на тарілці мають бути шість смаків: гіркий, солоний, кислий, терпкий, солодкий і гострий — таке поєднання сприяє балансуванню трьох дош в організмі.

Є правила, про які мають знати гості до того, як відвідають Shambala?

Нас цінують, зокрема, за атмосферу тиші та релаксації, тому ми встановили обмеження щодо мінімального віку гостей. Також просимо утриматися від проведення гучних вечірок та вживання міцних алкогольних напоїв на території Shambala. Ще одне — хатніх тварин треба залишити вдома. Розуміємо, що будь-які обмеження завжди можуть когось не влаштувати, але наш пріоритет — створення ідеального середовища для спокійного відпочинку та оздоровлення гостей.

Тема зимового номера — Power of Magic. Можете пригадати, коли з вами трапилося справжнє диво?

Одного ранку, коли ми проводили йогу на свіжому повітрі у Shambala Wellness Club, сталася дивовижна подія. Під час однієї з асан, коли всі були зосереджені та занурені у власні відчуття, раптом до нас приєднався неочікуваний гість. Це було маленьке лисеня, що вийшло із прилеглого лісу і безстрашно підійшло до нашої групи. Воно не показувало жодного страху або агресії, а просто виявляло дитячу цікавість. Всі були вражені та зачаровані цим моментом — немов природа сама долучилася до нашої практики. Для мене це лисеня, яке так невимушено влилося в нашу ранкову йогу, стало магічним підтвердженням єдності Shambala з природою і нагадуванням про те, що навіть у повсякденному житті є місце для дива.